Skutečná důležitost průkazu původu

 

Většina zájemců o koťátko si myslí, že s koťátkem s PP musí chodit na výstavy nebo že PP je drahý kus papíru, který na nic není, ale nic z toho není pravda.
Některá koťata s PP jsou v tzv. Pet kvalitě - to jsou koťata, která sice mají PP, ale nemají exteriérové předpoklady, tj. buď mají větší uši, delší nos, špatně rozložené barvy atd. Jedná se tedy jen o kosmetickou odlišnost, kterou vy jako laik nepoznáte a pokud se nechcete věnovat výstavám, je pro vás naprosto nepodstatná. 

Kotě bez PP ve své podstatě nenáleží k žádnému plemeni, i když je za něj vydáváno.

Uvědomte si, že rodiče jsou v takovém případě bez genetického testu neprokazatelní (i když Vám bude prodávající ukazovat údajné rodiče kotěte, nemusí to být vždy pravda), a tak nikdy nevíte, co Vám vlastně z takového kotěte vyroste, protože nevíte, jestli nebyli předkové kotěte kříženci nebo příslušníci úplně jiného plemene.
Pokud tedy chcete určité plemeno, ať už kvůli vzhledu či povaze,  zárukou je Vám právě průkaz původu kotěte PP.

Množitelé často používají různé výmluvy, proč kotě nemá PP, když rodiče ho mají.

PP dostane každé kotě i to netypové, i kdyby se jich v jednom vrhu narodilo 10 a cena vydání PP je 150kč.

Chovy bez PP nebývají většinou očkované, odčervené a testované ani na základní infekční choroby, nemluvě o hrozných podmínkách, ve kterých kočky často žijí a tak stává, že u nových majitelů díky stresu z přestěhování a nízkému věku ( Koťata by měli opustit matku nejdříve ve věku 13 týdnů), naplno propukne nějaká choroba. Jde zejména o kočičí leukózu, infekční peritonitidu a "kočičí AIDS". Tyto nemoci jsou neléčitelné, kotě na ně zemře!!! Často Vás tak kotě bez PP vyjde díky následné veterinární péči dráž, než  kotě s PP.
 

Aktuální cena koťátek s PP v CZ se pohybuje od 10.000 - 15.000 kč, záleží na spoustě věcí od kterých se cena odvíjí, např. zda jsou rodiče import z ciziny, čím jsou očkována, zda jsou kastrována a čipována, jak bohatou mají výbavičku atd. 

 
 
 

Zde je krásný článek napsán formou inzerátu, který říká vše :-)

Ragdoll - levně
Nabízím k okamžitému prodeji krásná, vymazlená čistokrevná koťátka ragdollů bez PP stáří 8 týdnů, ale PP lze dodělat :-). Jsou to malí ďáblící .Po dohodě dovezeme. K dispozici máme dva kocouky a tři kočenky. Cena kocourka 5500,- a kočičky 6000,-.

Rodiče vypadají úplně jako ragdoll ale jsou bez PP (průkazu původu), takže vám bohužel nemůžu zaručit, že třeba nejsou křížení .Nemají žádná zdravotní vyšetření, protože to nikdo u koček bez PP nepožaduje. Narozdíl od chovatelů koček s PP jsem se neobtěžovala udělat rodičům vyšetření na dědičnou nemoc HCM, která postihuje srdce, takže Vám kočička možná po pár letech zemře, nebo bude její léčba stát tisíce. Očkovaní a odčervení jsou, to už dneska požaduje skoro každý, ale čipovaní ne - nemám důvod svoje koťata jakkoli označovat než odejdou do nových domovů, protože je mi srdečně jedno, zda někdy v budoucnu skončí v útulku, kde by podle čipu mohli zjistit že jsou ode mě. Ceny za koťata jsem si určila podle toho, jak dobře se dají prodat, ne podle skutečné kvality koťat - stejně nikdo nepozná, zda ta koťata jsou kvalitní nebo ne, hlavně že jsou roztomilá.

Divíte se, za co teda chci tolik peněz, aniž bych měla s odchovem nějaké větší náklady? (to, že jsem za krytí kocourem platila 1500kč někomu koho neznám a vlastně ani netuším, jestli to náhodou nebyl otec nebo bratr mojí kočky vám přece vykládat nebudu). Divíte se, jak můžu chtít za koťata takové peníze, ke kterým když pár tisíc našetříte, můžete koupit skutečně čistokrevné kočky s PP a po zdravotně vyšetřených rodičích?

Tak se nedivte - dělám to tak, protože lidi kupují. Nezjišťují, neptají se, neověřují si, ale stačí jim hezká fotka a pár slibů jak jsou koťata čistokrevný a luxusní.

Tak buďte stejně upřímní jako jsem teď byla já a kupte si kotě bez PP. Vy chcete výhodně koupit, já výhodně prodat. O nějaké zdraví a rozvoj plemene přece ve skutečnosti nejde ani vám, ani mně :-)

PS: Doděláním PP samozřejmě myslím Pet pas, který stojí kolem pětistovky, Vás to ale bude stát tisíc, v létě si chci zajet na dovolenou. Poslední dvě fotky jsou možná rodiče vašeho budoucího kotěte, ale to se bez PP nedozvíte.

 
 
 
 
Pokud se Vám zdá cena za kočičku s PP vysoká, nehledáte kočičku konkrétního plemene či povahy, pouze chcete kočičího kamaráda, obraťte se na některý z útulků či neziskových organizací, zde si můžete vybrat kočičku jaká se vám líbí a uděláte dobrý skutek.