HCM a PKD (genetické onemocnění)
 

HCM

HCM je dědičné onemocnění, které spočívá v tom, že stěna srdeční komory hrubne a je silnější než obvykle. V důsledku toho srdce nemůže normálně fungovat a krev nemůže naplno protékat a následně nastává selhání srdce. 

První problémy se většinou objeví až v dospělosti. Počáteční symptomy jsou nepatrné a můžeme jich lehko přehlídnout. Kočka vypadá dlouho zdravá, najednou však vážně onemocní. Často dochází k ochrnutí noh, srdce bije rychleji a může se objevit šelest na srdíčku. Kočka se začíná zavodňovat, hlavně plíce a později i břišní dutinu. Při zavodnění plic má kočka problémy s dýcháním a může se až udusit. U některých koček se objevují jen lehčí stádia tohoto onemocnění. Tyto kočky se mohou dožít bez velkých problémů vyššího věku. U jiných však může vést toto onemocnění k předčasné a náhlé smrti.

 V současnosti době můžeme toto onemocnění diagnostikovat Dopplerovým ultrazvukem ( univerzální klinika Brno ) a nebo DNA testem u plemene RAG a MCO. Pokud je HCM diagnostikováno včas, může se onemocnění díky správným lékům zlepšit avšak úplně vyléčit nelze. HCM je dědičné, proto je vhodné, aby chovatel nechal svoje kočky vyšetřit buď ultrazvukem anebo u RAG a MCO udělal DNA testy. Tyto testy je možné udělat v německé laboratoři Laboklin či prostřednictvím Sevaronu.

 

PKD

PKD – Polycystické onemocnění ledvin

Je dědičné nevyléčitelné onemocnění ledvin při kterém se v ledvinách tvoří cysta a vede k jejich selhání. Cysty v ledvinách se nachází už u malých koťátek avšak jsou velmi malé. S věkem se zvětšují   ( až na 2 cm )  a stoupá jejich počet. V jedné ledvině může být až 200 cyst. Pomalinku dochází k zhoršování zdravotního stavu. Příznaky se projevují okolo 3-7 roku života kočky. Pokud už je onemocnění rozvinuté, dochází k selhání ledvin, kočka může trpět depresemi, nechutenstvím, nadměrným pitím tekutin, nadměrným močením a chudnutím.

Důležité je vykonat sonografické vyšetření. Diagnostiku je možné vykonat již v 7 týdnech života koťátka ale přesnější je až v 10 měsících života. U RAG je možnosti DNA testu stejně jako u HCM. Při zjištění pozitivního výsledku není nutné kočku utratit ale nejvhodnější je nechat ji vykastrovat a v klidu bez zátěže prožít různě dlouhý život.