Plemeno Ragdoll

 
 

Ragdoll je druhá největší rasa domestikovaných koček na světě. Patří mezi polodlouhosrsté kočky s mohutnou stavbou těla. Kocouři váží kolem 7-10kg a délka jejich těla může být až metr, kočky váží kolem 5-7kg.

Koťata jsou většinou po narození celá čistě bílá, ale už po několika týdnech se začnou zbarvovat.

Zbarvování srsti končí až ve věku 3- 4 let, kdy je ukončen i jejich tělesný vývin.

Ragdollové jsou velmi přátelští k lidem, rádi se mazlí, jsou extrémně přítulní, hraví, společenští a zvědaví. Mají mohutnou postavu, která vzbuzuje impozantní dojem umocněný ještě její hustou a krásnou srstí, která je hebká jako vata.
Jsou velice důvěřiví a mají vysokou odolnost vůči stresu, díky tomu je možné využívat je při Felinoterapii (terapii kočkou).

U ragdolla se také nemusíte bát, že by vám demoloval byt nebo shazoval věci ze skříní a šplhal po záclonách, nemá divoké předky a tak i nutkání chovat se jako divoká šelma.
Spíše se trochu podobají psům, budou vás všude následovat jako stín a rádi asistují při všem co doma děláte.
Ragdoll si s člověkem vytváří úzké pouto a nemá rád samotu, není problém nechat ragdolla pár hodin doma samotného, ale pokud jste z domova často téměř celý den, je dobré umožnit ragdollovi mít kočičího parťáka.
Vycházejí dobře s ostatními kočkami samozřejmě i jiného plemene, nebo s menším pejskem, morčetem či králíkem, ale kočičí kamarád je ideální.
Dokáží aportovat své oblíbené kočičí hračky a naučí se chodit na procházku v postrojku s vodítkem.

 

 

Standart FIFE:

Ragdoll se vyskytuje ve třech varietách:
 (mitted, colorpoint a bicolor) a

A šesti základních barvách srsti:
(red, creme, seal, chocolate, blue, lilac)

Jsou přípustné i varianty želvovinové (tortie) a s kresbou (tabby).

Kočky typu colorpoint musí mít nohy, uši, ocas i masku sladěné s trupem. Nos a polštářky na tlapkách mají tmavé, zatímco náprsenka, bříško a hruď jsou světlejšího odstínu. Nesmí mít nikde bílou barvu.
Mitted je podobný colorpointu, ale na nohách má bílé punčošky (bez tmavých fleků). Od ocasu až k bradě vede bílý pruh a polštářky na tlapách jsou růžové.
Ragdoll typu bicolor mají záda, uši, ocas a masku tmavě zbarvenou. Okolo nosu by měla být bílá skvrna ve tvaru obráceného písmene V.